Przewodnicy Wysokogórscy

Via ferraty Słowenii

Słowenia to dla nas przede wszystkim Alpy Julijskie. Są one znacznie mniej zatoczone od Dolomitów, przez co dzikie i ciekawe. Jest tu bardzo dużo via ferrat, które wprowadzają na najpotężniejsze szczyty rejonu. Ciekawą via ferratą jest ścieżka trawersująca Mangart i Jalovec, trawers najwyższego szczytu masywu – Triglavu, wejście przez wielkie okno skalne na Prisojnik i inne szczyty okolicy. Zdobywając kolejne szczyty i przełęcze zwiedzamy malownicze, puste doliny, a noclegi planujemy w schroniskach, schronach górskich lub campingach.

Via ferraty Alp Julijskich mają mniej stałych ubezpieczeń, mniej drabin i linek stalowych. Więcej jest chodzenia w terenie, gdzie czasami trzeba się podeprzeć lub chwycić rękami skały. Potrzebna jest dobra orientacja i obycie z warunkami wysokogórskimi, co gwarantuje prowadzący przewodnik.

Przeciętna wyprawa do Słowenii to okolo 6 dni na miejscu. Rozpoczynamy w zachodniej części od Mangartu, a kończymy wejściem na Triglav. Pierwszego dnia przeprowadzamy szkolenie i wyposażamy każdego w odpowiedni sprzęt. Wyprawa wymaga wcześniejszego przygotowania kondycyjnego i mile widziane są doświadczenia w turystyce tatrzańskiej.