Przewodnicy Wysokogórscy

'Sportowe' via ferraty Francji

Francuskie via ferraty to dużo adrenaliny i przygoda „na maxa”. Są to zazwyczaj nowe via ferraty, świetnie ubezpieczone i urozmaicone, prowadzące nieprawdopodobnymi formacjami skalnymi. Można spotkać na nich mosty tybetańskie, podwieszone belki, sieci, tyrolki wysoko rozciągnięte nad ziemią, a nawet krótkie jaskinie. Podejścia do via ferrat są najczęściej krótkie, nie męczące i dobrze oznaczone. Mają one charakter mniej wysokogórski, a bardziej skałkowy.

Wyprawę rozpoczynamy zdobywając kilka via ferrat Prowansji w okolicach Castellane. Jeśli tylko warunki pozwalają przechodzimy również znaną w okolicy podziemną via ferratę trawersującą jaskinię między dwoma otworami.
Następnie przejeżdżamy na północ w Vercory , gdzie zdobywamy Mont Aquille (2086 m npm). Jest to szczyt, którego zdobycie w XV wieku uważane jest za narodziny alpinizmu. Dwustumetrowe pionowe ściany wyprowadzają na płaski efektowny szczyt. Po drodze zatrzymujemy się również w Orpierre, słynnym rejonie skałkowym. Tutaj wspinamy się po łatwych drogach i uczymy się podstaw asekuracji.
Wyprawę kontynuujemy w Sabaudii, gdzie zdobywamy via ferrate z widokiem na Mont Blanc w masywie Aravis i całość kończymy w Chamonix.