Przewodnicy Wysokogórscy

Mont Blanc

Mont Blanc (4810m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Alpach i jeden z bardziej popularnych wśród turystów wysokogórskich i wspinaczy. Wejście na ten szczyt jest stosunkowo bezpieczne i łatwe, jednak wymaga przygotowania kondycyjnego i dobrej aklimatyzacji. Na trasie znajdują się schroniska, które umożliwiają stosunkowo wygodne noclegi, odpoczynek i posiłki.
Polecamy dwie trasy wejścia.

Pierwsza przez schroniska Tete Rousse, Gouter, następnie granią przez Dome de Gouter, schron Vallot do szczytu. Na odcinku między schroniskami teren jest skalno- śnieżny lub skalny, eksponowany, kruchy i wymagający. Powyżej schroniska Gouter idzie się już po lodowcu. Temperatura latem zazwyczaj jest tu ujemna w granicach nawet -10 stopni C.

Druga droga startuje ze schroniska Cosmique, do którego dotrzeć można ze stacji kolejki na Aiguille du Midi. Jest to trudniejszy wariant, choć czasowo krótszy. Trawersujemy Mont Blan du Tacul, Mont Maudit by ostatecznie osiągnąć szczyt.

Najlepszy termin na wyjazd to końcówka czerwca i lipiec. Są wtedy stosunkowo dobre warunki śnieżne, a skały nie są zbyt wytopione. Zgłoszenia na wyprawę na Mont Blanc przyjmujemy zazwyczaj zimą. Wymogiem jest przyjazd zimą w Tatry i przejście kilku tras w rakach i z czekanem pod naszym okiem.
Wyjazd na Mont Blanc trwa tydzień - 6 dni działań w górach. W trakcie tych dni aklimatyzujemy się, ćwiczymy poruszanie się w terenie lodowcowym, zdobywamy kilka wysokich szczytów i przełęczy.
Na wyjazd zapewniamy podstawowe wyposażenie alpinistyczne.
Zdjęcia z wejścia na Mont Blanc znajdziecie w naszej galerii.