Przewodnicy Wysokogórscy

VIA FERRATY - ŻELAZNE PERCIE GÓRSKIE


Via ferraty to szlaki górskie, które ze względu na swoje trudności i ekspozycje są ubezpieczone na stale linkami stalowymi. Dla ułatwienia często zainstalowane są na nich drabinki, klamry, kołki oraz inne stałe elementy. Choć używa się na nich uprzęży, lonży, czasami liny, nie jest to jednak klasyczna wspinaczka i nie wymaga wyjątkowej sprawności czy siły. Są one przeznaczone dla wytrawnych turystów, którzy chcą dotrzeć w piękne, trudno dostępne miejsca, bez konieczności poznania skomplikowanych zasad alpinizmu.

Via ferraty prowadzono wybitnymi formacjami skalnymi, ścianami i ostrymi graniami na niedostępne szczyty i przełęcze. Najbardziej znane są via ferraty we Wschodnich Alpach. Dzieki nim można zdobyć takie szczyty jak Marmolada i Civetta w Dolomitach, Mangart i Triglav w Alpach Julijskich.
Bardzo ciekawe i emocjonujące są via ferraty we Francji. Śmiało poprowadzone pionowymi ścianami lub ścianami wąwozów mają dodatkowe atrakcje takie jak mosty linowe, siatki i tzw. tyrolki.

Via ferraty są dla każdego. Po krótkim przeszkoleniu i treningu każda przeciętnie sprawna osoba jest w stanie przejść taki szlak w bezpieczny sposób. W zależności od kondycji należy dobrać via ferratę o odpowiedniej trudności i długości.
Via ferraty to piękna przygoda, dająca mnóstwo satysfakcji i przyjemności.